You are currently viewing Ekstruder w drukarce 3D – czym jest, jakie są rodzaje?
Metalowy ekstruder

Czym jest extruder?

Ekstruder to mechanizm, który przekazuje plastik ze szpuli do gorącej części mechanizmu grzejnego, zwanego hotendem. Od strony mechaniczej urządzenie składa się z silnika krokowego, na który założone jest tzw. radełko, którego funkcją jest wbijanie się w przepływający filament i przesuwanie go o określony dystans. W skład zestawu wchodzi jeszcze ramię z łożyskiem oraz regulowaną sprężyną, aby zapewnić odpowiedni docisk filamentu do radełka. 

Budowę standardowego ekstrudera drukarki 3D przedstawiłem na rysunku poniżej. Na Brązowo zaznaczyłem radełko, na żółto sprężynę ustalającą siłę docisku filamentu do radełka, a na niebiesko ramię dociskowe wraz z łożyskiem.

Podstawowe elementy budowy ekstrudera w drukarce 3D
Podstawowe elementy budowy ekstrudera w drukarce 3D

Wyróżniamy 3 najpopularniejsze typy wytłaczarek w drukarkach 3D:

Ekstruder standardowy

jest najprostszym rozwiązaniem. Radełko zamontowane jest bezpośrednio na oś silnika. Najczęściej stosowany jako fabryczny element w prostszych konstrukcyjnie drukarkach. Stosunkowo mało dokładny, niezdolny do uzyskiwania wysokich prędkości wytłaczania ze względu na niską ilość kroków, posiadający mały moment obrotowy przepychanego filamentu – często powoduje to przeskakiwanie filamentu po zębach radełka. W szczególności w połączeniu z mało wydajnym hotendem. Budowa takiego typu ekstrduera uniemożliwia w standardowej formie drukowanie materiałów elastycznych. Dla standarowych ustawień ekstruder wykonuje około 100 kroków na milimetr przepchniętego filamentu. 

Klasyczny ekstruder stosowany w tanich drukarkach 3D takich firm jak Creality, Tronxy.

Extruder z zębatką

Stosowany w wielu rozwiązaniach, takich jak E3D Titan i jego pochodnych. Na osi silnika zamiast radełka zamontowana jest zwykła zębatka, która połączona jest, najczęściej w przełożeniu 3:1 z kolejną zębatką, na której dopiero zamontowane jest radełko. Dzięki zastosowaniu przełożenia, możliwe jest zwiększenie momentu obrotowego, generowanego przez układ, dzięki czemu filament może zostać przepchnięty przez ekstruder w sposób bardziej stabilny oraz zmniejsza się ryzyko jego zablokowania w głowicy. Ekstruder w tej konfiguracji wykonuje około 400 kroków na każdy milimetr przepchniętego filamentu.

Ekstruder E3D Titan jest często stosowanym rozwiązaniem w drukarkach 3D

Ekstruder z podwójnym zazębieniem filamentu

Jest to chyba najdoskonalszy dostępny sposób przetłaczania plastiku do druku 3D. Ekstruder tego typu, podobnie jak ekstruder z zębatką, używa zębatki na osi silnika i przenosi siłę na drugą zębatkę, jednak zamiast łożyska, które jedynie podtrzymuje filament, znajduje się tutaj drugie radełko, połączone z pierwszym za pomocą kolejnej zębatki. Dzięki temu filament jest przepychany równocześnie z obu stron, efektywnie zwiększając dwukrotnie siłę ekstrudera, pozwalając na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Extruder z podwójnym zazębieniem jest wykorzystywany w wielu drukarkach, na przykład w Prusa i3 MK3. Podobnie jak w wersji  z jedną zębatką w tej konfiguracji wykonuje około 400 kroków na każdy milimetr przepchniętego filamentu. Również E3D Hemera wykorzystuje taki sam układ do przeniesienia napędu. 

Budowa ekstrudera Fystec BMG.

Obecnie w świecie drukarek 3D wielu producentów prześciga się w projektowaniu rozwiązań mających na celu jak najprostsze użytkowanie i jak największe możliwości.Podane przeze mnie przykłady są jednak tylko kroplą w morzu istniejących na rynku rozwiązań. Wszystkie jednak opierają się na tej samej zasadzie działania. Każdy ekstruder w drukarce 3D jest jednym z 3 wymienionych tutaj typów. Extruder trzeba również odpowiednio skalibrować, aby odpowiednia ilość filamentu była wytłoczona. 

A wy jaki ekstruder uważacie za najlepszy? Zapraszam do dyskusji. 

Arek Kożuch

Arek has dedicated his life to working in IT, always striving for excellence and continuous development. Every day he focuses on what is important and fights to make the world a better place to live.