You are currently viewing Wirtualne Laby metodą na rozwój sysadmina

Czy próbowaliście kiedyś wdrożyć się w jakąś nową technologię, ale szkoda wam było czasu na przygotowywanie od zera środowiska testowego? Czy nie wygodniej byłoby otworzyć stronę internetową i po prostu potestować nową wersję narzędzia, którym administrujecie na co dzień? Dzisiaj kilka słów o wirtualnych laboratoriach, tak zwanych hands-on labs. 

Rozwój w świecie IT

Praca w IT wymaga ciągłego rozwoju, co powoduje, że spora część z nas buduje we własnych garażach środowiska testowe czy zaawansowane laby, w firmach działają środowiska deweloperskie, gdzie możemy testować różnego rodzaju rozwiązania zanim zostaną wdrożone produkcyjnie. Niektórzy z nas mają dostęp do różnych dodatkowych usług, na przykład do subskrybcji Azure poprzez Visual Studio Dev Essentials – pisałem już o nim kiedyś i powrócę do niego w przyszłości. 

[adinserter block=1]

Dlaczego warto zainteresować się wirtualnymi labami?

Kolejną metodą nauki dla sysadmina są i powinny być wirtualne laby. Dostępne w każdej chwili, uruchamiane w przeglądarce. Część dostawców udostępnia swoje laby całkowicie za darmo, tutaj dobrym przykładem jest Microsoft czy VMWare, w niektórych z nich, za skorzystanie musimy wnieść niewielką opłatę, a niektóre kursy są dostępne za darmo, tak jak w przypadku AWS’a, którego usługi dostarczane są przez portal QwikLabs. 

Dlaczego warto skorzystać z tych darmowych labów? Po pierwsze mamy zawsze możliwość przetestowania najnowszej wersji oprogramowania, bez konieczności angażowania naszego sprzętu. Kolejnym dużym plusem jest dostępność tych labów na żądanie. Oznacza to, że możemy o dowolnej porze stworzyć sobie środowisko testowe, popracować, a następnie zamknąć i nie martwić się o nic. Po trzecie dzięki różnorodności dostępnych kursów, możemy nauczyć się nowych technologii i umiejętności, które przyczynią się do efektywniejszej pracy i dadzą nam szansę na znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy. 

Każda metoda szkolenia pracownika jest dobra, a te które są jakościowe i dostępne w przystępnej cenie są najlepsze. Dzisiejsze czasy oferują nam dużo więcej możliwości, które powinniśmy wykorzystywać, niż kiedykolwiek przedtem. Mówi się, że kto stoi w miejscu ten się cofa, więc możliwość ciągłego rozwoju jest czymś wspaniałym. 

W następnym wpisie pokażę kilka, najciekawszych labów i wskazówek, jak nauczyć się nowych technologii. 

 

Arek Kożuch

Arek has dedicated his life to working in IT, always striving for excellence and continuous development. Every day he focuses on what is important and fights to make the world a better place to live.