Czy próbowaliście kiedyś wdrożyć się w jakąś nową technologię, ale szkoda wam było czasu na przygotowywanie od zera środowiska testowego? Czy nie wygodniej byłoby otworzyć stronę internetową i po prostu potestować nową wersję narzędzia, którym administrujecie na co dzień? Dzisiaj kilka słów o wirtualnych laboratoriach, tak zwanych hands-on labs. 

Rozwój w świecie IT

Praca w IT wymaga ciągłego rozwoju, co powoduje, że spora część z nas buduje we własnych garażach środowiska testowe czy zaawansowane laby, w firmach działają środowiska deweloperskie, gdzie możemy testować różnego rodzaju rozwiązania zanim zostaną wdrożone produkcyjnie. Niektórzy z nas mają dostęp do różnych dodatkowych usług, na przykład do subskrybcji Azure poprzez Visual Studio Dev Essentials – pisałem już o nim kiedyś i powrócę do niego w przyszłości. 

[adinserter block=1]

Dlaczego warto zainteresować się wirtualnymi labami?

Kolejną metodą nauki dla sysadmina są i powinny być wirtualne laby. Dostępne w każdej chwili, uruchamiane w przeglądarce. Część dostawców udostępnia swoje laby całkowicie za darmo, tutaj dobrym przykładem jest Microsoft czy VMWare, w niektórych z nich, za skorzystanie musimy wnieść niewielką opłatę, a niektóre kursy są dostępne za darmo, tak jak w przypadku AWS’a, którego usługi dostarczane są przez portal QwikLabs. 

Dlaczego warto skorzystać z tych darmowych labów? Po pierwsze mamy zawsze możliwość przetestowania najnowszej wersji oprogramowania, bez konieczności angażowania naszego sprzętu. Kolejnym dużym plusem jest dostępność tych labów na żądanie. Oznacza to, że możemy o dowolnej porze stworzyć sobie środowisko testowe, popracować, a następnie zamknąć i nie martwić się o nic. Po trzecie dzięki różnorodności dostępnych kursów, możemy nauczyć się nowych technologii i umiejętności, które przyczynią się do efektywniejszej pracy i dadzą nam szansę na znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy. 

Każda metoda szkolenia pracownika jest dobra, a te które są jakościowe i dostępne w przystępnej cenie są najlepsze. Dzisiejsze czasy oferują nam dużo więcej możliwości, które powinniśmy wykorzystywać, niż kiedykolwiek przedtem. Mówi się, że kto stoi w miejscu ten się cofa, więc możliwość ciągłego rozwoju jest czymś wspaniałym. 

W następnym wpisie pokażę kilka, najciekawszych labów i wskazówek, jak nauczyć się nowych technologii.