Jak pisałem w ostatnim wpisie o wirtualnych laboratoriach, dzisiaj czas wymienić te, które uważam za najlepsze i najbardziej przystępne. Zebrałem zarówno te, udostępniane bezpośrednio przez producentów technologii jak i te, udostępniane niezależnie przez organizacje.
1. Microsoft Self-Paced Labs (dawniej TechNet Virtual Labs)
Microsoft udostępnia swoim użytkownikom ponad 150 darmowych laboratoriów, gdzie użytkownicy mogą zdobyć nową wiedzę i poćwiczyć już tą zdobytą w zakresie Microsoft Azure, Microsoft Teams, Windows Server, SQL Server, Active Directory, Office 365 i wielu innych. Laboratoria podzielone są według tematu, technologii, poziomu zaawansowania użytkownika. Do korzystania z laboratoriów wymagane jest aktywne konto Microsoft.

2. VMWare Hands-On Labs
Firma VMWare, znana ze swoich produktów służących do wirtualizacji serwerów, stacji roboczych, sieci i dostarczania rozwiązań na rynku IT, udostępnia swoim użytkownikom ponad 80 darmowych laboratoriów, podzielonych zarówno na te dotyczące pojedyńczych rozwiązań, jak również daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Do działania wymagane jest posiadanie konta na platformie VMWare.

3. QWIKlabs
QWIKLabs jest niezależną platformą Hands-On Labs, udostępniającą kursy platform chmurowych, GCP i AWS. Mamy tutaj do wyboru olbrzymią ilość kursów, podzieloną na różne poziomy trudności, technologie czy czas trwania danego laboratorium. Część laboratoriów jest darmowa, za pozostałe zapłacimy żetonami, koszt jednego żetona to 1 USD. Najdroższy kurs kosztuje 46 żetonów i pozwala przygotować się do egzaminu GCP Professional Cloud developer.

4. Oracle Public Cloud
Firma Oracle również udostępnia chętnym użytkownikom (prawie) darmowe laboratoria do nauki. Za pomocą środowiska Oracle Public Cloud mamy możliwość nauki w 3 głównych obszarach, autonomiczne bazy danych, rozwój aplikacji oraz analityka. Oracle udostępnia 300 USD do wydania w platformie, co pozwala na skorzystanie do 3500 godzin na platformie.

5. Linux Academy
Akademia Linuxa to miejsce, gdzie znajdziemy laby dla wszystkich najpopularniejszych chmur. AWS, Azure, GCP – to wszystko w jednym miejscu. Dlatego jest to świetne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z Linuxem w Chmurze. Kursy są płatne, dla pełnego wykorzystania platformy warto wykupić abonament.

Podsumowując, dzięki wirtualnym laboratoriom możemy nauczyć się nowych technologii, łatwiej i bez tak dużego wysiłku, jak budując swoje własne domowe laboratorium. Doliczając koszta, która ponosimy na zbudowanie laba w domu, czasem warto zapłacić kilka groszy za kursy on-line i nie musić się martiwć o nic innego.