You are currently viewing Microsoft 365 Certified: Security Administrator Associate
Microsoft 365 Security Administrator

A więc stało się. Kolejny egzamin zdany. Tym razem moim łupem padł egzamin Microsoft 365 Security Administrator. W kilku kolejnych akapitach opiszę, w jaki sposób się do niego przygotowałem i opiszę sam przebieg egzaminu. 

Egzamin MS-500 składa się z wielu zagadnień dotyczących bezpieczeństwa technologii Microsoft 365. Na temat wymagań egzaminu Microsoft 365: Security Administrator pisałem już wcześniej. Ogarnięcie wszystkich wymagań i usystematyzowanie wiedzy zajęło mi około 2 miesiące, które były dość pracowite. No ale po kolei 😉

1. Dla kogo jest Microsoft 365: Security Administrator?

MS-500 to egzamin przeznaczony dla administratorów usługi Microsoft 365, którzy chcą rozbudować swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa usługi Microsoft 365. W ramach tego egzaminu weryfikowane są umiejętności z zakresu bezpieczeństwa tożsamości, ochrony dokumentów w organizacji. Osoba, która zdaje egzamin powinna także wykazać się wiedzą z zakresu ochrony użytkowników przed szkodliwymi wiadomościami e-mail, szkodliwymi linkami w dokumentach oraz bezpieczeństwa haseł. 

2. 4 ścieżki na platformie Microsoft Learn.

Platforma Microsoft Learn dostarcza za darmo 17-modułowy kurs. W ramach 4 ścieżek, możemy zdobyć wiedzę dotyczącą podstaw bezpieczeństwa w świecie Microsoft 365. Dodatkowo zawarte jest w nim wiele ciekawych odnośników i materiałów multimedialnych, pomagających przyswoić zagadnienia związane z egzaminem. 

4 ścieżki pozwalające zdobyć wiedzę potrzebną do zdania egzaminu MS-500

3. Laboratoria Microsoft 365 Security, dostępne na GitHub

Microsoft Learning już od kilku lat udostępnia na swoim koncie na GitHub repozytorium laboratoriów do egzaminów. Pomimo faktu, że materiały są głównie przeznaczone dla uczestników oficjalnych kursów i pokrywają się z oficjalnymi materiałami szkoleniowymi, możemy z nich korzystać i my bez żadnych ograniczeń. Jedynym ograniczeniem tych laboratoriów jest fakt, że aby z nich w pełni skorzystać, należy posiadać subskrypcję Microsoft 365. Nie jest wielkim problemem, ponieważ każdy może założyć swoją własną w wersji deweloperskiej. W jednym z następnych wpisów pokażę Wam, jak taką darmową subskrypcję uzyskać. Laboratoria podzielone są na konkretne zagadnienia i warto z nich skorzystać w połączeniu z ścieżkami z punktu 1. 

4. Doświadczenie zawodowe

Egzamin MS-500 jest egzaminem na poziomie MCSA – Microsoft zakłada 2 letnie doświadczenie z pracą w danej technologii, które po uzupełnieniu o podstawy teoretyczne powinno wystarczyć do zdania egzaminu. Egzamin ten jest dość mocno praktyczny i zdobyta na co dzień wiedza jest kluczowa dla zdania egzaminu. Bazując na swoim kilkuletnim doświadczeniu z Office 365, musiałem doszlifować swoją wiedzę, głównie w obszarze eDiscovery i DLP. Nie posiadając jednak tej wiedzy, zdanie egzaminu byłoby bardzo trudne, o ile nie niemożliwe, ucząc się jedynie z kursów. 

5. Jak wygląda egzamin?

Ze względu na szalejący wciąż Covid, zdecydowałem się, podobnie jak w przypadku egzaminu AZ-900, egzamin zdawałem w formie nadzorowanej przez osobę z Pearson VUE. Tym razem, egzaminu nie przerwały mi aktualizacje Windowsa, przez które ostatnio niemal nie dostałem zawału 😉

Egzamin składał się z 43 pytań, podzielony był na 3 części, z których pierwsza zawierała pytania ogólne, jedno i wielokrotnego wyboru, kilka pytań prawda/fałsz oraz pytania typu “przeciągnij i upuść”. Kolejne 2 części składały się z scenariuszy, w ramach których wcielamy się w Administratora usługi. W tej części egzaminu proponujemy odpowiednie rozwiązania do wymagań, które otrzymujemy. Sam egzamin trwał około 2 godzin, wliczając czas potrzebny na zrobienie zdjęć pomieszczenia i dokumentu tożsamości oraz krótką rozmowę z miłą panią z Indii. 

6. Czy warto zdać egzamin Microsoft 365 Security Administrator?

Bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach stało się kluczowym aspektem działania organizacji. Jako administratorzy musimy walczyć każdego dnia o to, aby nasza firma była odporna na ataki. Uważam osobiście, że wiedza, którą nabywamy w trakcie nauki pomoże naszym organizacjom lepiej radzić sobie z zagrożeniami i przy okazji nasza satysfakcja wzrośnie i będziemy mogli pochwalić się ładnym, nowym certyfikatem w naszej kolekcji 🙂 

 

Microsoft 365 Certified Security Administrator Associate certification
O takim certyfikacie mowa 😉

Arek Kożuch

Arek has dedicated his life to working in IT, always striving for excellence and continuous development. Every day he focuses on what is important and fights to make the world a better place to live.