You are currently viewing A czy Ty wiesz gdzie znaleźć modele do druku 3D?
Original Prusa i3 MK2

Drukowanie 3D jest najszybszą obecnie znaną nam metodą prototypowania. Użytkownik drukarki 3D w ciągu zaledwie kilku godzin może przełożyć na materialną rzecz komputerowe modele. Modele te można tworzyć samemu, albo wejść w posiadanie jednego z kilkudziesięciu milionów dostępnych w sieci Internet. Większość modeli w Internecie dostępna jest na licencjach Creative Commons, niektóre z nich są dostępne jedynie komercyjnie. Ale gdzie tych modeli szukać?

Postanowiłem dzisiaj zebrać dla Was kilka, jak dla mnie najlepszych stron udostępniających modele 3D, które po pobraniu i pocięciu każdy posiadacz drukarki, niezależnie czy to FDM, czy SLA może wydrukować i cieszyć się nową figurką czy zabawką 🙂

1. Yeggi 3D Search Engine

Yeggi - strona główna agregatora modeli do druku 3D

Yeggi jest agregatorem modeli, przeznaczonych do druku 3D. Posiada prostą i przejrzystą stronę główną, pozwala na automatyczne wyszukiwanie modeli na takich stronach jak Thingiverse, MyMiniFactory, Cults 3D, CGTrader, Gambody czy ThinkerCad. Olbrzymią zaletą Yeggi jest szybkość działania, możliwość wyboru darmowych oraz płatnych modeli, oraz pobierania modeli przez różne strony.

2. PrusaPrinters

PrusaPrinters.org to kolejny projekt, udostępniający projekty do druku 3D. Stworzony i zarządzany przez Prusa Research. Projekt powstał jako miejsce, gdzie użytkownicy reprapów mogą znaleźć gotowe modele do druku. Olbrzymią zaletą jest dołączanie do projektów gotowych plików gcode. Dzięki temu prosta w użytkowaniu drukarka staje się jeszcze prostsza, ponieważ nie musimy samodzielnie dostosowywać modelu do drukarki, a pobrać gotowy, pocięty już plik do druku. 

3. NASA

Czy wiedzieliście, że NASA udostępnia na swojej stronie gotowe modele do druku 3D? Dzięki tej stronie możemy wydrukować modele satelit, kraterów na księżycu czy nawet kopię pierwszego na świecie klucza wydrukowanego w przestrzeni kosmicznej. Osobiście polecam tą stronę ze względu na walory edukacyjne. 

4. STLFinder

Podobnie jak Yeggi, STLFinder jest agregatorem stron z modelami 3D. Oferuje modele ze stron takich jak Thingiverse, Shapeway, Grabcad czy Turbosquid. W odróżnieniu od swojego konkurenta, wyświetla obiekty w ładniejszy sposób i posiada bardziej dokładną wyszukiwarkę, co jest szczególnie przydatne w czasach, gdy model musimy znaleźć szybko, a nasz ulubiony produkt MakerBota akurat nie działa poprawnie.

Istnieje wiele stron oferujących modele, jednak nie skupiam się tutaj na pojedynczych stronach. Chciałbym natomiast zachęcić do dalszej eksploracji. Każdy z nas, drukujących, słyszał o Thingiverse, każdy też narzeka na jego wydajność. Może więc czas zainteresować się alternatywnymi wyszukiwarkami? Pomóc odciążyć lekko serwery i dać każdemu dostęp do tak potrzebnych w czasach kwarantanny modelach. 

A Wy znacie jeszcze jakieś ciekawe, godne polecenia, choć mało znane strony z modelami 3D? Zachęcam do skomentowania tego wpisu.

Arek Kożuch

Arek has dedicated his life to working in IT, always striving for excellence and continuous development. Every day he focuses on what is important and fights to make the world a better place to live.