Pandemia koronawirusa spowodowała przeniesienie pracy z biur do domów, co postawiło nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Poznajmy 12 kroków, które pomogą nam poprawić bezpieczeństwo organizacji korzystających z usług Microsoft 365.

Często zastaniawiamy się, w jaki sposób poprawić bezpieczeństwo naszej organizacji. Jako administratorzy Microsoft 365 często jesteśmy na pierwszej linii ognia, aby rozwiązać problemy z bezpieczeństwem. Mnogość narzędzi dostępnych w ramach chmurowej usługi Microsoft, która na dodatek ulega ciągłym zmianom, może czasem spowodować ból głowy. Microsoft jednak stara się nie chować głowy w piasek i dostarcza masę przydatnej dokumentacji do tworzenia jak najlepszych rozwiązań. 

Osobiście jestem olbrzymim orędownikiem bezpieczeństwa w pakiecie Microsoft 365, staram się dostarczać zawsze w swojej organizacji jak najlepsze rekomendacje i pomóc w zbudowaniu bezpiecznego środowiska. Dzielę się też z Wami za pośrednictwem tego bloga i chcę pokazywać dobre strony usług chmurowych. Dlatego dzisiaj postanowiłem zebrać listę 12 kroków, które mogą pomóc w poprawie bezpieczeństwa w organizacji. 

Każdy z tych 12 kroków będzie opisany w kolejnym wpisie, gdzie zawrę informacje, jak dany krok wdrożyć w organizacji i jakie korzyści możemy dzięki niemu uzyskać. Poniżej zawarłem tabelkę, która pokazuje te punkty oraz jaką licencję potrzebujemy, aby dany krok wdrożyć w swojej organizacji. 

Krok Zadanie do wykonania Wszystkie plany Microsoft 365 Microsoft 365 E3 Microsoft 365 E5
1

Włączamy Uwierzytelnianie Wieloskładnikowe, używając Azure MFA

X X X
2

Włączamy ochronę przeciwko zagrożeniom

X X X
3

Konfiguracja Microsoft Defender dla Microsoft 365

    X
4

Konfiguracja Microsoft Defender dla ochrony tożsamości

    X
5

Włączamy Microsoft 365 Defender

    X
6

Konfiguracja ochrony aplikacji dla telefonów i tabletów z wykorzystaniem Microsoft Intune

  X X
7

Konfiguracja MFA i dostępu warunkowego dla gości

  X X
8

Zarządzanie urządzeniami i wymagania zgodności urządzeń

  X X
9

Optymalizacja sieci do połączeń z chmurą Microsoft

X X X
10

Szkolenia dla użytkowników z zakresu bezpieczeństwa Microsoft 365

X X X
11

Microsoft Cloud App Security – czym jest i z czym to się je?

    X
12

Monitorowanie zagrożeń i podejmowanie akcji

X X X

W ciągu kolejnych kilkunastu wpisów przejdę z Wami całą ścieżkę, która pozwoli nam uczynić naszego tenanta Microsoft 365 bezpieczniejszym. 

Do następnego 😉